Tweedlove Enduro World Series Day One Results

by
May 31, 2015

After the first full day of racing there’s been some surprises, and a shake up, in the results.

Day one was always going to be the more gravity focussed, based down at Innerleithen and taking in some of the super tight trails that the Golfie has to offer for good measure too.

In the women’s E1 Tracy Moseley has put an impressive lead of 47 seconds into Anne Caro Chausson, and a minute into third place Anneke Beerten with Cecile Ravanel bringing up fourth.

Richie Rude leads men’s E1, with Greg Callaghan just three seconds down, Florian Nicolai brings up third place with seven seconds.

With high winds forcing the cancellation of stages 6 and 7, and the race shortened today to just stages 5 and 8 there’s going to have to be some impressive racing to make much of a dent in the women’s results. Expect news as soon as we have it…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Tracy focussed and ready to start day one
Pos No. Name Country Time Behind Team Home Town Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Stage 7 Stage 8
1st 1 Tracy MOSELEY GBR 18:24.03 Trek Factory Racing Enduro Team Malvern 5:08.44 (1st) 4:25.25 (1st) 3:47.29 (1st) 5:03.05 (1st)
2nd 2 Anne Caroline CHAUSSON FRA 19:11.72 +0:47.69 Ibis Cycles Enduro Race Team Pernes Les Fontaines 5:31.60 (2nd) 4:34.93 (2nd) 3:54.43 (3rd) 5:10.76 (3rd)
3rd 4 Anneke BEERTEN NED 19:21.81 +0:57.78 Specialized Racing Marienvelde 5:33.85 (3rd) 4:38.69 (3rd) 4:01.94 (5th) 5:07.33 (2nd)
4th 3 Cecile RAVANEL FRA 19:24.98 +1:00.95 Commençal Vallnord Enduro Montauroux 5:36.79 (4th) 4:41.10 (5th) 3:50.44 (2nd) 5:16.65 (5th)
5th 9 Isabeau COURDURIER FRA 19:41.25 +1:17.22 Rocky Mountain Urge BP Rally Team Gardanne 5:42.81 (9th) 4:40.04 (4th) 4:04.68 (6th) 5:13.72 (4th)
6th 1012 Lorraine TRUONG SUI 20:03.84 +1:39.81 BMC Factory Trailcrew Motiers 5:37.44 (5th) 4:52.28 (7th) 4:01.85 (4th) 5:32.27 (7th)
7th 6 Anita GEHRIG SUI 20:19.96 +1:55.93 Ibis Cycles Enduro Race Team Falera 5:39.94 (7th) 4:53.39 (8th) 4:13.42 (7th) 5:33.21 (9th)
8th 10 Katy WINTON GBR 20:26.44 +2:02.41 Endura Bergamont Factory Team Peebles 5:51.99 (13th) 4:53.84 (9th) 4:15.83 (9th) 5:24.78 (6th)
9th 5 Ines THOMA GER 20:29.73 +2:05.70 Canyon Factory Enduro Team Wildpoldsried 5:38.43 (6th) 4:51.79 (6th) 4:16.61 (10th) 5:42.90 (13th)
10th 1016 Carolin GEHRIG SUI 20:40.66 +2:16.63 Ibis Cycles Enduro Race Team Flims 5:42.46 (8th) 4:55.46 (10th) 4:24.90 (14th) 5:37.84 (10th)
11th 1011 Meggie BICHARD GBR 20:43.48 +2:19.45 Specialized Nz / Trail Addition Nelson 5:51.00 (11th) 5:03.72 (12th) 4:15.70 (8th) 5:33.06 (8th)
12th 1013 Raewyn MORRISON NZL 20:54.85 +2:30.82 Nelson 5:45.53 (10th) 5:02.41 (11th) 4:27.24 (16th) 5:39.67 (11th)
13th 1038 Helen GASKELL GBR 21:19.35 +2:55.32 Team Scott UK Allendale 5:51.23 (12th) 5:14.12 (19th) 4:25.19 (15th) 5:48.81 (17th)
14th 8 Kelli EMMETT USA 21:21.20 +2:57.17 Juliana SRAM Colorado Springs 5:58.82 (15th) 5:09.80 (16th) 4:31.42 (18th) 5:41.16 (12th)
15th 1015 Pauline DIEFFENTHALER FRA 21:22.64 +2:58.61 Cannondale Overmountain Team Buhl 5:55.13 (14th) 5:10.95 (17th) 4:31.95 (19th) 5:44.61 (14th)
16th 1033 Emma WAREHAM GBR 21:38.36 +3:14.33 Shrewsbury 6:23.12 (20th) 5:07.87 (15th) 4:20.87 (11th) 5:46.50 (15th)
17th 1035 Franziska MAEYER GER 21:39.36 +3:15.33 Nicolai Bikes Göttingen 6:07.48 (16th) 5:05.47 (13th) 4:31.08 (17th) 5:55.33 (20th)
18th 1014 Anka MARTIN NZL 21:44.29 +3:20.26 Juliana SRAM Nelson 6:14.63 (19th) 5:18.88 (20th) 4:24.13 (13th) 5:46.65 (16th)
19th 1024 Kerstin KOEGLER GER 22:07.03 +3:43.00 BMC Factory Trailcrew Waltenhofen 6:13.08 (18th) 5:07.12 (14th) 4:41.67 (23rd) 6:05.16 (24th)
20th 1025 Roslynn NEWMAN GBR 22:12.85 +3:48.82 Singletrack Bikes/Flare Clothing/Dare2b/Friders Newtongrange 6:27.18 (23rd) 5:30.79 (22nd) 4:22.05 (12th) 5:52.83 (18th)
21st 1017 Valentina MACHEDA ITA 22:17.08 +3:53.05 Ibis Cycles Enduro Race Team Sanremo 6:28.84 (24th) 5:11.52 (18th) 4:43.21 (24th) 5:53.51 (19th)
22nd 1018 Mary MONCORGE FRA 22:30.83 +4:06.80 Ibis Cycles Enduro Race Team Sospel 6:08.31 (17th) 5:31.32 (23rd) 4:38.61 (22nd) 6:12.59 (26th)
23rd 1023 Rachael WALKER GBR 22:35.60 +4:11.57 Hope Factory Racing Clitheroe 6:24.78 (21st) 5:29.28 (21st) 4:44.49 (26th) 5:57.05 (21st)
24th 1022 Julia HOFMANN GER 22:51.01 +4:26.98 Marin/Sr Suntour Enduro Team, Ion, Evoc Lichtenfels 6:31.38 (25th) 5:39.04 (29th) 4:35.61 (20th) 6:04.98 (23rd)
25th 1032 Traharn CHIDLEY GBR 23:02.65 +4:38.62 Bird Cycles Shrewsbury 6:37.86 (29th) 5:36.72 (27th) 4:37.53 (21st) 6:10.54 (25th)
26th 1039 Lee CRAIGIE GBR 23:04.42 +4:40.39 Cannondale UK Inverness 6:34.09 (28th) 5:32.05 (24th) 4:58.91 (30th) 5:59.37 (22nd)
27th 1031 Orla MCCLEAN IRL 23:15.01 +4:50.98 Giant Dublin Dublin 6:31.49 (26th) 5:36.82 (28th) 4:53.35 (28th) 6:13.35 (27th)
28th 1041 Claire BENNETT GBR 23:16.10 +4:52.07 Evolution Bikes Brynrefail 6:33.67 (27th) 5:43.34 (31st) 4:44.47 (25th) 6:14.62 (29th)
29th 1019 Hannah BARNES GBR 23:21.42 +4:57.39 Specialized Fort William 6:37.90 (30th) 5:34.77 (26th) 4:51.22 (27th) 6:17.53 (30th)
30th 1027 Julia HOBSON GBR 23:23.19 +4:59.16 Juliana Bicycles Sheffield 6:26.41 (22nd) 5:42.62 (30th) 5:00.47 (32nd) 6:13.69 (28th)

SN_Singletrack_Tweedlove_Sat25

1st 19 Richie RUDE USA 15:51.92 Yeti / Fox Shox Factory Race Team Redding 4:29.05 (5th) 3:42.32 (1st) 3:15.47 (2nd) 4:25.08 (2nd)
2nd 16 Greg CALLAGHAN IRL 15:54.06 +0:02.14 Cube Action Team Dublin 4:28.71 (4th) 3:46.82 (4th) 3:12.17 (1st) 4:26.36 (4th)
3rd 5 Florian NICOLAI FRA 15:58.40 +0:06.48 Rocky Mountain Urge BP Rally Team Levens 4:25.47 (2nd) 3:47.38 (6th) 3:15.55 (3rd) 4:30.00 (7th)
4th 28 Mark SCOTT GBR 15:59.70 +0:07.78 Wideopen Magazine/NUKeproof/Fox Head Edinburgh 4:30.45 (7th) 3:47.72 (7th) 3:16.20 (5th) 4:25.33 (3rd)
5th 90 Ruaridh CUNNINGHAM GBR 15:59.94 +0:08.02 Unior Tools Team Scotland 4:34.02 (12th) 3:46.00 (3rd) 3:18.08 (7th) 4:21.84 (1st)
6th 22 Fabien BAREL FRA 16:11.08 +0:19.16 Canyon Factory Enduro Team Blausasc 4:36.45 (21st) 3:49.04 (10th) 3:16.12 (4th) 4:29.47 (6th)
7th 6 Rene WILDHABER SUI 16:11.40 +0:19.48 Trek Factory Racing Enduro Team Flumserberg 4:24.25 (1st) 3:48.22 (9th) 3:20.67 (11th) 4:38.26 (19th)
8th 7 Joe BARNES GBR 16:12.00 +0:20.08 Canyon Factory Enduro Team Fort Williams 4:28.08 (3rd) 3:49.55 (11th) 3:21.06 (12th) 4:33.31 (13th)
9th 3 Justin LEOV NZL 16:12.70 +0:20.78 Trek Factory Racing Enduro Team Blenheim 4:31.50 (9th) 3:45.82 (2nd) 3:18.90 (9th) 4:36.48 (15th)
10th 25 Josh CARLSON AUS 16:13.23 +0:21.31 Giant Factory Off-Road Team Wollongong 4:34.43 (15th) 3:53.81 (17th) 3:17.84 (6th) 4:27.15 (5th)
11th 24 Jesse MELAMED CAN 16:16.71 +0:24.79 Rocky Mountain Urge BP Rally Team Whistler 4:36.32 (20th) 3:47.15 (5th) 3:22.97 (15th) 4:30.27 (8th)
12th 9 Yoann BARELLI FRA 16:21.11 +0:29.19 Giant Factory Off-Road Team Nice 4:35.02 (17th) 3:52.36 (13th) 3:18.09 (8th) 4:35.64 (14th)
13th 23 Nicolas VOUILLOZ FRA 16:22.09 +0:30.17 Lapierre Gravity Republic Nice 4:34.25 (14th) 3:53.26 (15th) 3:22.10 (14th) 4:32.48 (12th)
14th 21 Jerome CLEMENTZ FRA 16:29.33 +0:37.41 Cannondale Overmountain Team Buhl 4:34.14 (13th) 3:48.03 (8th) 3:35.42 (59th) 4:31.74 (9th)
15th 8 Francois BAILLY-MAITRE FRA 16:31.04 +0:39.12 BMC Factory Trailcrew Longchaumois 4:32.95 (10th) 3:58.84 (23rd) 3:21.38 (13th) 4:37.87 (17th)
16th 30 Wyn MASTERS NZL 16:33.21 +0:41.29 Team Bulls Powered By Mountainbikerider-Magazine New Plymouth 4:29.68 (6th) 3:51.63 (12th) 3:31.47 (43rd) 4:40.43 (21st)
17th 4 Nico LAU FRA 16:33.55 +0:41.63 Cube Action Team Hohrod 4:43.60 (28th) 3:58.42 (22nd) 3:19.73 (10th) 4:31.80 (11th)
18th 35 Marco OSBORNE USA 16:36.88 +0:44.96 Cannondale Overmountain Team Novato 4:33.09 (11th) 3:52.46 (14th) 3:29.65 (36th) 4:41.68 (25th)
19th 91 Robin WALLNER SWE 16:43.48 +0:51.56 Da Bomb Bicycles, Öhlins, Poc, Bikester Are 4:35.66 (18th) 4:03.57 (33rd) 3:25.18 (17th) 4:39.07 (20th)
20th 31 Dan ATHERTON GBR 16:44.41 +0:52.49 GT Factory Racing Machynlleth 4:36.29 (19th) 4:00.26 (26th) 3:31.10 (42nd) 4:36.76 (16th)
21st 37 Alex LUPATO ITA 16:44.73 +0:52.81 FRM Factory Racing Team Coggiola 4:30.72 (8th) 3:59.44 (24th) 3:33.57 (51st) 4:41.00 (22nd)
22nd 13 Remy ABSALON FRA 16:45.93 +0:54.01 Scott SR Suntour Enduro Team St Nabord 4:38.85 (24th) 3:59.66 (25th) 3:25.97 (19th) 4:41.45 (24th)
23rd 10 Martin MAES BEL 16:46.94 +0:55.02 GT Factory Racing Neupre 4:46.04 (35th) 3:53.41 (16th) 3:29.52 (33rd) 4:37.97 (18th)
24th 26 Joseph NATION NZL 16:49.86 +0:57.94 Endura Bergamont Factory Team Christchurch 4:38.57 (22nd=) 4:01.78 (30th) 3:28.20 (25th) 4:41.31 (23rd)
25th 15 Bryan REGNIER FRA 16:52.25 +1:00.33 Yt Industries, Troy Lee Design, Sram Mirabeau 4:41.09 (25th) 3:55.23 (19th) 3:29.63 (35th) 4:46.30 (40th)
26th 11 Alexandre CURE FRA 16:54.73 +1:02.81 Rocky Mountain Urge BP Rally Team Bonson 4:47.19 (37th) 3:55.05 (18th) 3:30.39 (38th) 4:42.10 (30th)
27th 34 Thomas LAPEYRIE FRA 17:00.12 +1:08.20 SUNN Draguignan 4:52.03 (46th) 3:57.03 (20th) 3:29.29 (32nd) 4:41.77 (26th)
28th 36 Robert WILLIAMS GBR 17:00.14 +1:08.22 Mojo Suspension Ynysddu 4:45.74 (34th) 4:04.10 (35th) 3:28.48 (28th) 4:41.82 (27th)
29th 33 Pierre Charles GEORGES FRA 17:00.49 +1:08.57 Saint-Dié 4:44.20 (31st) 4:03.03 (31st) 3:26.37 (22nd) 4:46.89 (41st)
30th 81 Troy BROSNAN AUS 17:05.09 +1:13.17 Specialized Adelaide 5:02.89 (79th) 4:06.83 (48th) 3:23.60 (16th) 4:31.77

Categorised as:

News